League Cup

This page details Ballymena United's competitive history and statistics as a participating team in the League Cup.

Times Won: 1

Biggest Win: 8 - 1 vs. Armagh City (H) on Mar 14th, 1987

Total Players Used: 292

Venue Pld Won Drn Lst For Agst + / -
Home 63 35 7 21 138 87 +51
Away 46 17 6 23 71 78 -7
Neutral 4 2 0 2 10 7 +3
Total 113 54 13 46 219 172 +47

Games Played Against

Portadown10
Institute8
Crusaders8
Glenavon7
Linfield7
Limavady United5
Glentoran5
Dungannon Swifts5
Coleraine4
Chimney Corner4
Larne4
Ards4
Newry Town (City)4
Cliftonville4
Newington YC3
Ballinamallard United3
Bangor3
Omagh Town2
Dollingstown2
Ballyclare Comrades2
Armagh City2
Ballymoney United2
Harland and Wolff Welders2
Brantwood2
(Lisburn) Distillery2
Banbridge Town1
Moyola Park1
Lurgan Celtic1
Knockbreda1
Warrenpoint Town1
Dergview1
Carrick Rangers1
Dundela1
Tobermore United1

Goals Scored Against

Chimney Corner17
Institute14
Limavady United14
Portadown12
Glenavon12
Dollingstown11
Newington YC10
Armagh City10
Crusaders8
Ards8
Glentoran8
Ballinamallard United8
Linfield8
Coleraine7
Dergview6
Cliftonville6
Newry Town (City)6
Dungannon Swifts4
Harland and Wolff Welders4
Moyola Park4
Larne4
Ballyclare Comrades4
Dundela4
Lurgan Celtic4
Ballymoney United4
Brantwood4
Knockbreda3
Bangor3
Banbridge Town3
(Lisburn) Distillery3
Warrenpoint Town2
Carrick Rangers2
Omagh Town2
Tobermore United0

1986-1987
 Mar 14th Armagh City (Round 1) 8 - 1  (H)    -  
 Mar 28th Linfield (Round 2) 1 - 6  (H)    -  
1987-1988
 Oct 17th Brantwood (Round 1) 3 - 1  (H)    -  
 Nov 4th Bangor (Round 2) 1 - 2  (A)    -  
 Nov 18th Larne (Quarter final) 2 - 3  (A)    -  
1988-1989
 Oct 15th Armagh City (Round 1) 2 - 0  (H)    -  
 Oct 22nd Cliftonville (Round 2) 0 - 1  (A)    -  
1989-1990
 Oct 14th Brantwood (Round 1) 1 - 2 aet  (A)    -  
1990-1991
 Jan 29th Chimney Corner (Round 1) 2 - 1 aet  (H)    -  
 Feb 12th Glentoran (Round 2) 2 - 4 aet  (A)    -  
1991-1992
 Feb 4th Ballymoney United (Round 1) 2 - 1 aet  (H)    -  
 Feb 25th Newry Town (City) (Round 2) 3 - 0  (H)    -  
 Mar 19th Larne (Quarter final) 0 - 3  (A)    -  
1992-1993
 Feb 2nd Chimney Corner (Round 1) 7 - 0  (H)    -  
 Feb 9th Cliftonville (Round 2) 1 - 1 aet  (A)    -  
 Mar 2nd Bangor (Quarter final) 0 - 2  (H)    -  
1993-1994
 Feb 5th Tobermore United (Round 1) p 0 - 0  (H)    -  
2019-2020
 Aug 27th Newington YC (Round 2) 3 - 0  (H)    -  
 Oct 8th Dollingstown (Round 3) 6 - 0  (H)    -  
 Oct 29th Crusaders (Quarter final) 1 - 2 aet  (H)    -  
1994-1995
 Feb 4th Ballinamallard Utd (Round 1) 2 - 0  (H)    -  
 Feb 18th Ballyclare Com. (Round 2) 1 - 2  (H)    -  
1995-1996
 Aug 12th Chimney Corner (Round 1) 1 - 0  (A)    -  
 Aug 15th Portadown (Round 2) 0 - 4  (H)    -  
1996-1997
 Aug 10th Dungannon Swifts (Round 1) 0 - 1  (A)    -  
2018-2019
 Aug 28th Dollingstown (Round 2) 5 - 1  (N)    -  
 Oct 9th HW Welders (Round 3) 1 - 0  (H)    -  
 Nov 13th Ards (Quarter final) 1 - 0  (A)    -  
 Dec 11th Crusaders (Semi final) 1 - 0  (A)    -  
 Feb 16th Linfield (Final) 0 - 1  (A)    -  
1997-1998
 Aug 9th Dundela (Round 1) 4 - 1  (A)    -  
 Aug 12th Newry Town (City) (Round 2) p 1 - 1  (A)    -  
 Sep 1st Glenavon (Quarter final) 1 - 6  (A)    -  
1998-1999
 Jan 26th Linfield (Round 1) 2 - 3 aet  (H)    -  
1999-2000
 Feb 2nd Portadown (Round 1) 2 - 4  (H)    -  
2000-2001
 Feb 6th Ards (Round 1) 1 - 2  (H)    -  
2001-2002
 Sep 11th Institute (Group Stage) 0 - 2  (A)    -  
 Oct 1st Omagh Town (Group Stage) 2 - 1  (H)    -  
 Oct 9th Coleraine (Group Stage) 0 - 5  (A)    -  
 Oct 22nd Limavady United (Group Stage) 2 - 1  (H)    -  
2002-2003
 Aug 26th Institute (Group Stage) 5 - 1  (H)    -  
 Sep 10th Omagh Town (Group Stage) 0 - 0  (A)    -  
 Sep 23rd Coleraine (Group Stage) 3 - 1  (H)    -  
 Oct 8th Limavady United (Group Stage) 7 - 1  (A)    -  
 Nov 5th Crusaders (Quarter final) 2 - 0  (H)    -  
 Nov 26th Glentoran (Semi final) 3 - 5  (A)    -  
2003-2004
 Aug 19th Portadown (Group Stage) 1 - 3  (A)    -  
 Aug 23rd Institute (Group Stage) 1 - 3  (H)    -  
 Aug 29th Glenavon (Group Stage) 1 - 0  (A)    -  
 Sep 6th Portadown (Group Stage) 0 - 3  (H)    -  
 Sep 13th Institute (Group Stage) 2 - 3  (A)    -  
 Sep 16th Glenavon (Group Stage) 1 - 3  (H)    -  
2004-2005
 Aug 14th Distillery (Group Stage) 2 - 2  (A)    -  
 Aug 21st Larne (Group Stage) 1 - 3  (H)    -  
 Aug 28th Institute (Group Stage) 3 - 0  (H)    -  
 Sep 11th Institute (Group Stage) 1 - 1  (A)    -  
 Sep 18th Larne (Group Stage) 1 - 0  (A)    -  
 Sep 21st Distillery (Group Stage) 1 - 1  (H)    -  
 Sep 28th Glentoran (Quarter final) 0 - 1  (A)    -  
2005-2006
 Aug 13th Portadown (Group Stage) 0 - 1  (A)    -  
 Aug 20th Newry Town (City) (Group Stage) 1 - 2  (H)    -  
 Aug 25th Glenavon (Group Stage) 1 - 0  (H)    -  
 Aug 30th Newry Town (City) (Group Stage) 1 - 1  (A)    -  
 Sep 10th Glenavon (Group Stage) 2 - 1  (A)    -  
 Sep 20th Portadown (Group Stage) 1 - 1  (H)    -  
2006-2007
 Aug 12th Crusaders (Group Stage) 0 - 0  (H)    -  
 Aug 19th Portadown (Group Stage) 1 - 3  (A)    -  
 Aug 25th Limavady United (Group Stage) 1 - 2  (A)    -  
 Aug 31st Portadown (Group Stage) 1 - 0  (H)    -  
 Sep 9th Crusaders (Group Stage) 1 - 2  (A)    -  
 Sep 16th Limavady United (Group Stage) 3 - 3  (H)    -  
2007-2008
 Aug 11th Linfield (Group Stage) 1 - 5  (A)    -  
 Aug 18th Glenavon (Group Stage) 3 - 1  (A)    -  
 Aug 23rd Dungannon Swifts (Group Stage) 0 - 1  (H)    -  
 Sep 1st Glenavon (Group Stage) 3 - 3  (H)    -  
 Sep 15th Linfield (Group Stage) 0 - 3  (H)    -  
 Oct 9th Dungannon Swifts (Group Stage) 0 - 1  (A)    -  
2008-2009
 Oct 29th Glentoran (Round 3 - Leg 1) 1 - 3  (H)    -  
 Nov 4th Glentoran (Round 3 - Leg 2) 2 - 1  (A)    -  
2017-2018
 Aug 29th Knockbreda (Round 2) 3 - 0  (H)    -  
 Oct 10th Portadown (Round 3) 2 - 0  (H)    -  
 Nov 15th Ards (Quarter final) 3 - 2 aet  (H)    -  
 Feb 10th Cliftonville (Semi final) 3 - 1  (H)    -  
 Feb 17th Dungannon Swifts (Final) 1 - 3  (N)    2,995  
2009-2010
 Oct 31st Institute (Round 3 - Leg 1) 1 - 2  (A)    -  
 Nov 10th Institute (Round 3 - Leg 2) 1 - 2  (H)    -  
2010-2011
 Sep 18th Banbridge Town (Round 2) 3 - 0  (A)    -  
 Oct 23rd Ards (Round 3) 3 - 1  (H)    671  
 Jan 18th Crusaders (Quarter final) 0 - 2  (H)    833  
2011-2012
 Sep 20th Chimney Corner (Round 2) 7 - 0  (H)    355  
 Oct 12th Bangor (Round 3) 2 - 0  (A)    -  
 Nov 16th Dergview (Quarter final) 6 - 2  (A)    -  
 Dec 13th Crusaders (Semi final) 0 - 1  (H)    727  
2012-2013
 Aug 27th Lurgan Celtic (Round 2) 4 - 1  (H)    400  
 Oct 9th HW Welders (Round 3) 3 - 1  (H)    400  
 Nov 5th Linfield (Quarter final) 0 - 6  (H)    1,310  
2013-2014
 Aug 26th Ballymoney United (Round 2) p 2 - 2  (H)    -  
 Oct 8th Ballinamallard Utd (Round 3) 3 - 0  (H)    -  
 Nov 12th Portadown (Quarter final) 4 - 0  (H)    -  
 Dec 17th Crusaders (Semi final) 3 - 4 aet  (A)    -  
2014-2015
 Aug 25th Newington YC (Round 2) 3 - 0  (H)    -  
 Oct 7th Ballyclare Com. (Round 3) 3 - 1  (H)    -  
 Nov 11th Dungannon Swifts (Quarter final) 3 - 1  (H)    -  
 Dec 16th Ballinamallard Utd (Semi final) 3 - 2  (A)    -  
 Jan 24th Cliftonville (Final) 2 - 3  (N)    -  
2015-2016
 Sep 1st Moyola Park (Round 2) 4 - 1 aet  (A)    -  
 Oct 14th Limavady United (Round 3) 1 - 0  (A)    -  
 Nov 18th Coleraine (Quarter final) 1 - 2  (H)    -  
2016-2017
 Aug 30th Newington YC (Round 2) 4 - 1  (H)    -  
 Oct 12th Linfield (Round 3) 4 - 1  (H)    -  
 Nov 16th Warrenpoint Town (Quarter final) 2 - 0  (A)    -  
 Dec 13th Coleraine (Semi final) 3 - 0 aet  (H)    -  
 Feb 18th Carrick Rangers (Final) 2 - 0  (N)    -